Toto sú všeobecné návody, pri jednotlivých druhoch sa môžu jemne líšiť.
Návod na prípravu piva z mladinových koncentrátov - vrchne kvasené pivá
Príprava piva z mladinových koncentrátov je najjednoduchšia a najrýchlejšia cesta výroby piva v domácich podmienkach. Mladinový koncentrát je mladina uvarená v profesionálnom pivovare zbavená vody. Výhodou je istota nemennej receptúry a zaručená kvalita mladiny. Princíp výroby piva z týchto koncentrátov je veľmi jednoduchý a spočíva v tom, že do mladiny vrátime vodu, poprípade doplníme kvasné cukry a necháme prekvasiť. V nasledujúcich riadkoch vám poskytneme návod ako si pripraviť vlastné pivo z mladinového koncentrátu. Jednou z hlavných podmienok úspechu je čistota a sterilita všetkých nádob a náradia, ktoré sa dostanú do styku s vaším pivom. Prípadné napadnutie divokými kvasinkami znehodnotí vaše pivo a vy budete sklamaní výsledkom vášho úsilia.
1. Varenie
Z plechovky s koncentrátom odstránime plastové viečko a vyberieme balíček s pivnými kvasnicami a plechovku ponoríme do nádoby s horúcou vodou asi na päť minút, potom plechovku otvoríme. Po zahriatí sa hustý koncentrát lepšie vyprázdni do fermentačnej nádoby. Pozor! Plechovka bude horúca! Obsah plechovky vylejeme do fermentačnej nádoby. Potom prilejeme cca 2l horúcej vody a miešame tak dlho, dokiaľ koncentrát nie je dokonale rozpustený. Následne pridáme kvasný cukor a opäť dôkladne premiešame. Kvasné cukry ovplyvňujú budúci obsah alkoholu, preto zmenou ich množstva spôsobíme aj zmenu obsahu alkoholu. Základná receptúra uvádza 1kg kvasného cukru, zvýšenie tohto množstva nedoporučujeme, pretože neprinesie zlepšenie, skôr naopak. Pokiaľ chcete získať pivo ľahšie, môžete obsah cukrov znížiť. Zlepšenie výslednej kvality piva dosiahnete použitím sladového výťažku sušeného (maltóza), tekutého alebo dextrózy. Rozhodne nedoporučujeme používať sacharózu (repné cukry). Potom dolejeme studenou vodou do celkového obsahu uvedeného u konkrétneho koncentrátu a znovu dôkladne premiešame.
2. Primárne kvasenie (hlavná fermentácia)
Pri dolievaní vody do celkového doporučeného objemu sledujeme na teplomere teplotu a dolievame studenú alebo prevarenú horúcu vodu tak, aby výsledná teplota bola 18-22oC. Potom otvoríme balíček s kvasinkami, prisypeme ich do nádoby a riadne zamiešame. Po uplynutí troch minút zopakujeme miešanie a dôkladne uzavrieme veko fermentačnej nádoby a nasadíme kvasnú zátku s tesnením. Do polovice kvasnej zátky nalejeme prevarenú, ale studenú vodu. Potom fermentačnú nádobu umiestnime na tmavom mieste s pokiaľ možno stálou teplotou v rozmedzí 18-22oC. Teplota hrá významnú úlohu pri fermentácii a výrazným spôsobom ovplyvní kvalitu piva, preto pozorne sledujte či sa teplota udržuje v stanovenom rozmedzí (18-22oC). Primárna fermentácia trvá asi 5-10 dní, v závislosti na druhu koncentrátu a teploty. Primárna fermentácia je ukončená, keď sa prestanú tvoriť bubliny v kvasnej zátke a hladiny v oboch poloviciach kvasnej zátky sa vyrovnajú.
3. Sekundárne kvasenie (druhotné dokvasovanie)
Ak máme istotu, že hlavné kvasenie je ukončené a kvasná zátka má vyrovnané hladiny, pristúpime k stáčaniu. Môžeme použiť sklenené fľaše, PET fľaše alebo môžeme pivo stočiť do súdkov. UPOZORNENIE! PET fľaše musia byť určené pre dokvasovanie piva a sklenené fľaše nesmú byť na jedno použitie (nevratné fľaše neodolávajú tlaku). Pivo stáčame za pomoci plniacej tyčinky „stáčač“, ktorú za pomoci redukcie nasunieme na vypúšťací ventil. Pred stočením doporučujeme asi 1dl piva odliať. Týmto spôsobom sa zbavíme kalu usadeného vo ventile. Pri plnení nasunieme fľašu na stáčač tak, aby sa ventil stáčača dotkol dna fľaše a tým sa ventil uvoľní. Použitím stáčača zamedzíme peneniu piva pri stáčaní. Stáčač vytiahneme od dna vo chvíli, keď je fľaša úplne plná. Pri vysunutí stáčača vznikne priestor pre nahromadenie oxidu uhličitého. Po naplnení fľaše pridáme fermentačný drops. Fermentačný drops je špeciálne pripravený pre domáce varenie piva a jeho úlohou je vytvoriť oxid uhličitý a napeniť pivo. Na 0,5l vložíme 1 tabletu dropsu alebo môžeme použiť 3g maltózy (nedopuručujeme nahradiť cukrom). Po vložení dropsu fľaše zazátkujeme a niekoľkokrát prevrátime hore dnom, aby sa drops lepšie rozpustil. Uložíme na tmavé miesto s teplotou okolo 20oC a necháme 10 dní odležať, potom uložíme na tmavom a chladnom mieste po dobu aspoň 15 dní. POZOR - fľaše vždy skladujte vo vertikálnej polohe, aby sa kvasinky usadzovali na dne fľaše. Po uplynutí tejto doby je vaše pivo pripravené ku konzumácii, no napriek tomu doporučujeme ponechať pivo zrieť dlhšiu dobu (min. 4 týždne a viac), a tak nechať vyniknúť jeho plnú a bohatú chuť. V sklenených, dôkladne uzavretých fľašiach vaše pivo dozreje v ležiak excelentnej kvality. Pivo môžete nechať zrieť aj viac ako 24 mesiacov.
Návod na prípravu piva z mladinových koncentrátov - spodne kvasené pivá
Príprava je podobná ako pri vrchne kvasených pivách:
1. Varenie
- postup je rovnaký ako hore.
2. Primárne kvasenie (hlavná fermentácia)
- postup rovnaký ako hore, len výsledná teplota a aj teplota kvasenia musí byť v rozmedzí 10-15oC. Doporučujeme kvasinky najskôr najskôr rozmiešať v 300ml prevarenej vody vychladenej na 35oC, nechať ich tak asi 60 minút a potom vyliať do mladiny.
3. Sekundárne kvasenie (druhotné dokvasovanie)
- postup rovnaký ako hore, len uložíme na tmavé miesto s teplotou v rozmedzí 10-15oC na dobu 2-3 dni. Potom pivo presuňte na miesto s teplotou v rozmedzí 5-10oC na dobu aspoň 21 dní.
**MISTR SLÁDEK®**